Class A MVP 2014--Tim Huber- Renner Monarchs
Class A Batting Champion 2014--Michael Clapp Renner- Monarchs 12-23= .522

2014 Tony Adams Hustler Award-- Andy Ahrendt SF Brewers Class A

2014 Tony Adams Hustler Award -- Zachary Tobin Clear Lake Class B

4Wheeler or Golf Cart- Flandreau Cardinals

$1000 Savings Bond-Kelsey Haug for Watertown and Mark Ripperda from Larchwood

Class B MVP- Brett Scherschligt pickup player from Freeman playing for Wynot

Class B Batting Champion 2014- Cole Wenande Alexandria 6 for 9 with 13 plate appearances=.667

 

 

 

 

2014 South Dakota Amateur Baseball State Tournament- Class B

 

* Clear Lake 3

 Pairings August 6-17*Designates Home team &

 

 3rd Base Dugout

 

1. Wed 8-6  6:00pm

 Tabor 7

 

 

 

   Tabor 10

 

 

 

 

 

 

17. Sun 8-10 5:30pm

 Tabor 2

 

 

 

  Groton 5

 

 

 

 

 

2. Wed 8-6  8:00pm

 *Groton 6

 

 

 

 

*Winner/Colome 1

 

 

 

 

 

 

 

25.Thur 8-14  6:00pm

 *Clark 3

 

 

 Plankinton 10

 

 

 

 

 

3.Thur 8-7  11:00am

 *Plankinton 2

 

 

 

 

*Beresford 4

 

 

 

 

 

 

 18.Sun 8-10  7:30pm

*Clark 5

 

 

 

 Northville 12

 

 

 

 

 

4.Thur 8-7  1:00pm

 Clark 4

 

 

 

 

*Clark 14

 

 

 

 

 

 

 

 

33.Sat 8-16  1:00pm

 Wynot 8

 

*Akron 7

 

 

 

 

 

5.Thur 8-7 5:30pm

 *Akron 0

 

 

 

 

 Milbank 0

 

 

 

 

 

 

19. Mon 8-11  6:00pm

 Wynot 18

 

 

 

Wynot 2

 

 

 

 

 

6.Thur 8-7 7:30pm

 Wynot 7

 

 

 

 

* Lennox Only One 1

 

 

 

 

 

 

 

26.Thur 8-14  8:00pm

Wynot 7

 

 

 Irene 11

 

 

 

 

 

7.Fri 8-8  11:00am

 Irene 3

 

 

 

 

*Madison 9

 

 

 

 

 

 

20. Mon 8-11  8:00pm

 *Irene 10

 

 

 

 Dimock/Emery1

 

 

 

 

 

8.Fri 8-8  1:00pm

 *Larchwood 2

 

 

 

 

*Larchwood 2 in 12inning

 

 

 37.

Sun 8-17  2:00pm

 Wynot

 

 

 

 

 

 STATE CHAMPION

Harrisburg 3

 

 

 

 

 

9. Fri 8-8  5:30pm

 Harrisburg 0

 

 

 

 

*Garretson 1

 

 

 

 

 

 

21.Tues 8-12  6:00pm

 *Parkston Mudcats 2

 

 

 

 Parkston Mudcats 5

 

 

 

 

 

10. Fri 8-8  7:30pm 

 *Parkston Mudcats  5

 

 

 

 

*Redfield DQ 1 in 11 innings

 

 

 

 

 

 

 

  30. Fri 8-15  6:00pm

 Crofton 2

 

 

Wessington Springs 3

 

 

 

 

11.Sat 8-9  11:00am

 *Lake Norden 2

 

 

 

*Lake Norden 3

 

 

 

 

 

 

22.Tues 8-12  8:00pm

 Crofton 8

 

 

 

 Corsica/Stickney 2

 

 

 

 

 

12.Sat 8-9  1:00pm

 Crofton 8

 

 

 

 

* Crofton 3

 

 

 

 

 

 

 

 

35.Sat 8-16  7:30pm

 *Alexandria 2

 

*Redfield Pheasants 6

 

 

 

 

 

13.Sat 8-9 5:30pm

 Redfield Pheasants  0

 

 

 

 

 Chamberlain 5 in 12 inning

 

 

 

 

 

 

23.Wed 8-13  6:00pm

 *Alexandria 15

 

 

 

 Avon 3

 

 

 

 

 

14.Sat 8-9  7:30pm

 *Alexandria 7

 

 

 

 

*Alexandria 4

 

 

 

 

 

 

 

   31.Fri 8-15  8:00pm

 *Alexandria 3

 

 

*Platte 4

 

 

 

 

 

15.Sun 8-10  11:00am

 *Platte 2

 

 

 

 

 Canova 3

 

 

 

 

 

 

24.Wed 8-13  8:00pm

 Flandreau 0 Final in 6 innings

 

 

 

Flandreau 17

 

 

 

 

 

16.Sun 8-10  1:00pm

 Flandreau 4

 

 

 

 

*Miller 0 Final in 7innings